Kevadel osalesid Palermos noortevahetusel Youth for Green Cities viis noort Eestist: Janne, Jana, Alexandra, Irina ja Jana. Noortevahetus hõlmas teemasid nagu taaskasutus, ümbertöötlemine, ökolinnad ning aiandus linnas (k.a. linna ühised köögiviljaaiad). Muljed kogemusest on nüüd kirja saanud!
Sel kevadel käisime kümnepäevasel noortevahetusel Palermos, Itaalias. Seal tutvusime noortega Portugalist, Rumeeniast, Itaaliast ja Eestist. Kuigi meil ei vedanud ilmaga – esimesed päevad sadas vihma – osalesime kõikides tegevustes ja veetsime huvitavalt aega. Näiteks filmisime video rohelistel teemadel, joonistasime postreid, valmistasime ette pilte Facebooki postitusteks ja saime iga päev ühiskonnast midagi uut teada. Läbi mängude ja tegevuste leidsid kõik projekti osalejad kiiresti ühise keele. Projekti raames toimus meil palju tegevusi värskes õhus, väljas. Kõigepealt koristasime rohealasid, kuhu hiljem istutasime sidrunipuid ja lilli.
Ka toimus linnas väga huvitav orienteerumismäng – meid jagati mitmesse meeskonda ning mobiilirakenduse abil täitsime erinevaid ülesandeid linna erinevates kohtades, vastasime küsimustele, pildistasime linnaobjekte. See mäng aitas tublisti meie rahvusvahelist gruppi ühendada ja me leidsime Palermos palju uusi huvitavaid kohti.
Ühel viimastest päevadest käisime põhikoolis, kus näitasime lastele läbi erinevate mängude seda, kuidas saab paremini hoolitseda looduse ja ühiskonna eest. Jagasime ka projekti raames omandatud teadmisi.
Projekti jooksul laiendasime oma silmaringi, jagasime kogemusi ja saime uusi teadmisi teistelt osalejatelt. Tahame väga tänada projekti organisaatoreid Eleonorat, Davidet ja Kaid selle eest, et kõik oli planeeritud väga hästi – 10 punkti. Aitäh!
Need 10 päeva möödusid väga kiiresti ja jätsid väga head muljed! Iga projekt Erasmus + raames annab palju kogemusi, inspiratsiooni, teadmisi ja ideid. Soovitame kõigil proovida.
JANNE:
Miks soovisid osaleda noortevahetusel Youth for Green Cities?
Sest keskkonnasõbralikkuse teema ja koht, Palermo, kõnetasid mind väga.
Kas noortevahetus vastas su ootustele?
Osaliselt vastas, osaliselt mitte. Minu jaoks jäi puudu vabast ajast – et vaatamisväärsustega rohkem tutvuda ja linna näha. Meeldis see, et itaallased ise olid igal pool kaasas ja alati valmis abistama ning kaasa lööma. Oli selline vägagi ühtne tunne. Ka programm ise oli väga mitmekesine ja põnev.
Mis oli noortevahetuse kõige inspireerivam osa?
Pikk ja intensiivne koosveedetud aeg. Olime korraldajate ja osalejatega koos kaheksa pikka päeva. Kuid ka paljud huvitavad tegevused ja mängud. Koolikülastus oli huvitav, samuti lillede istutamine ja community garden’i külastus.
Millised inimesed osalesid sel noortevahetusel?
Väga erinevad – mis tegi koolituse palju põnevamaks! Võiks ju arvata, et keskkonna teema sobib pigem naissoole, kuid sealne kogemus tõestas vastupidist. Osalejaid oli õpilastest, üliõpilastest õpetajate, bioloogideni välja! 🙂
Kas oled ka enne noortevahetustel osalenud? Kui jah, siis kuias erines antud noortevahetus su eelmistest kogemustest?
Olen, samuti Itaalias. Seekordne noortevahetus oli põhjalikum ja kaasahaaravam. Sügavam.
Üks uus asi, mida said teada või teha Palermo noortevahetusel?
Puutusin põhjalikumalt kokku puuetega inimestega – ka nemad osalesid noortevahetusel. Õppisin neid rohkem tundma ja nendega koos aega veetma ning koos töötama.
Miks on noortevahetused vajalikud/ tähtsad?
Kui eesmärgiks on tugevdada EL liikmesriikide kodanikevahelisi suhteid ja luua uusi kontakte, siis sellised noortevahetused sobivad selleks suurepäraselt!