Kaunishing Jana – Siiditeest, puudest, inimestest ja öökullidest

Kaunishing Jana – Siiditeest, puudest, inimestest ja öökullidest

Jana on pikaajaline noORe vabatahtlik, mentor ja kaunishing. Kuid ka Siiditee üks osalistest. Ühes töötoas jagas Jana oma mõtteid Siiditeest sellisel moel, et meilgi tekkis võimalus piiluda tema ilusasse sisemaailma.

Miks otsustasid Siiditee töötubades osaleda?

Sain aru, et tavalised inimesed ja erivajadustega inimesed tulevad kokku ja teevad koos maailma paremaks. Miks paremaks? Sest teeme koos keskkonnale ja loodusele kasulikke asju. Ja kui ma muidu istun kodus ja magan, aga nüüd tulen siia ja joonistame ja pärast näen enda joonistust kuskil poes koti peal, siis olen teinud kellelegi head. Ja meie oleme siin mitte inimesed erivajadustega või tavalised inimesed, vaid oleme kõik kunstnikud. Miks me teeme neid kotte? Sest inimesed tunnevad seda, kui midagi on südamega tehtud. Ning kunstnikud saavad näidata oma sisemaailma teistele.

Mida oled siiamaani töötubades õppinud?

Et kõik on erinevad, kõigil on erinevad oskused joonistamisel. Aga sain aru, et ükskõik, kuidas joonistad, kõige olulisem on see, mille paned sinna joonistuse sisse. Et kui joonistad auto, aga tuleb välja rong või mõmmik, siis see pole oluline – oluline on, et see oleks tehtud südamega. Meil on maailmas vaja inimesi, kes teevad asju südamega. Kuri võid olla ükskõik millal, aga kõige olulisem on see, et tuled tööle ja teed seda, mis meeldib ja saad maailmale joonistada. Isegi kui joonistus on pisike, aga kui kasvõi ühele inimesele meeldib, siis sellest piisab.

Õigel ajal kohale tulemist.

Kui inimesel on puue, siis nad on kõige südamlikumad inimesed.

Kui sa teed midagi head, siis aeg jookseb. Aeg läheb kiiresti, kui teha midagi toredat. Ja sa tunned ennast pärast nii hästi – väsinult, aga see on hea väsimus.

Mis on töötubades kõige toredam?

Inimesed, protsess ja tulemus. Mängime ja läbi mängu tulevad mõtted, mida teha. Või siis jalutan õues ja siis tuleb mõte – joonistame panda. Kõige toredam, et leidsin siit sõpru ja, et inimesed on erinevad. Ja võib-olla vahel ei taha suhelda, aga me avame siin ennast ja oleme nagu suur kollektiiv. Mulle meeldib inimestega olla.

Mis võiks paremini või teistmoodi olla?

Ma ei söönud täna lõunat. Oleks võinud lõuna olla, see on ainuke asi, mis paneb mind muretsema selle projekti juures. Minu arvates oleks tore, kui saaks värvida seinu ja teha ka ülevaate protsessist, kust me alustasime ja, kuhu oleme nüüd jõudnud. Pidevalt tehes lihtsalt progressi ei näe. Võib-olla võiks teha iga kuu ka meist ühisfoto. Sest tuju võib kaduda, kui ei näe tulemusi ja progressi.

Mis on Sinu siin tehtud lemmikuim joonistus?

Pilt värviliste puudega.

Tahaksid Sa veel midagi öelda?

Tunnetage mu pilti – tunnetage, et kõik elavad oma majas, oma puu sees, kõik on erinevad, aga kõik on sarnased. Inimestel on käed, jalad, nina; öökullidel samamoodi nokad, aga me elame ühes maailmas ja peame hoidma üksteist ja loodust.