Siiditrükk – NO STRESS!

Siiditrükk – NO STRESS!

Oktoobrikuu viimasel nädalal toimusid Siiditee: noOR-e sotsiaalse ettevõtluse programmi raames Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonnas esimesed siiditrüki töötoad. Osalejaid oli üheksa ning meeleolu ootusärevusest pakatav! Töötubasid viis läbi oma ala vaieldamatu meister Marko Nautras, kelle deviis No stress! kõlas töötoast töötuppa. Ning kuigi siiditrüki eeltööd võtsid omajagu aega, oli No stress! mentaliteet kolmandaks kohtumiseks juurdunud juba niivõrd tugevalt, et planeeritud kolme tunni asemel unustas pool gruppi end siiditrükki tegema suisa viieks tunniks. Mõned aga veelgi kauemaks.

Töötubades tutvusime siiditrüki raamide valmistamisega (ka omal käel läbi proovides), joonistasime või valisime interentist kavandid (üks lausekatkend jõudis riidest kotile aga suisa ajaloolisest ajalehest), kandsime valitud pildid ja tekstid raamidele ning trükkisime need erinevatele materjalidele, nagu paber, kangas, lainepapp, pleksiklaas jm. Tutvusime ka värvivaliku ning värvide segamise põhimõtetega. Tundub ju lihtne? Tegelikult vajas kõik üpriski palju kannatlikku meelt. Meistergi sõnas, et siiditrükk on tegelikult üks pidev ootamine – ootamine, et raam kuivaks pärast pesu, et kujutis kinnituks raamile, et trükk kuivaks.. No stress!

Meile meeldis väga meistri suhtumine, mille võib võtta kokku järgmiselt: Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab ja kui lõpuks ei saagi, siis proovima peab ikkagi!

Projekt tuli ellu Kodanikuühiskonna Sihtkapital KÜSK toetusel.

Anu: Siiditrüki töötubades läks aeg nagu lennates ning mõtted hakaksid jooksma, kuidas õpitud teadmisi erinoortega rakendama hakada.

Kadri: Esimesed kolm siiditrüki töötuba olid lõbusad, harivad ja põnevad.