Tants hingerütmide taustal – Hingake! Ärge hingake!

Tants hingerütmide taustal – Hingake! Ärge hingake!

  • Post category:Kultuur

19ndal oktoobril käisime Kaiga vaatamas tantsukunstniku Liis Varese lavastust Hingake! Ärge hingake! Laval kohtusid kaks väga erinevat keha – Liis ja Paša. Läbi erinevate liigutuste, liikumiste ja tantsuliste elementide lahati teemasid, millest ehk igapäevaelus pisut keeruline kõneleda, lihtsam rääkimata mööda minna või distantsilt lahata.

Pärast etendust avastasime end ühes Telliskivi söögikohas lahkete lauanaabritega – kes küsimise peale olid meile Kaiga õhtustamiseks pool lauast loovutanud – muljeid vahetamas. Nemadki olid lavastust vaatamas käinud. Muljeid ja tõlgendusi oli meil seinast seina, alustades kott peas justkui sihitult liikuvatest, üksteisega mitte haakuvatest kehadest kuni mõtteni, et ka taotluslike seoste puudumine võib olla taotluslik. Tundsime natukene puudust selgest mõtteraamistikust, ideest, mida soovitakse ka teemavõhikutele edasi anda, kuid jõudsime järeldusele, et lai tõlgendusruum andis võimaluse ka rohkem mõelda ja seoseid luua. Leidsime, et kahe keha liikumiste erinevuses oli tohutult ilu. Kai inspireeriv mõte – Paša justkui kontrolli saavutada püüdev keha ning Liis justkui kontrolli kaotada püüdev keha.

Kogu etendus toimus vaid hingamisrütmide taustal – Hingake! Ärge hingake! Ning moment, kui Liis hakka ühel hetkel liikuma üha hoogsamaks muutuvate hingetõmmetega ideaalses harmoonias oli võluv! See jääb meelde.

Meelde jääb ka lavastuse tohutu personaalsus, kuidas see lavastus viis justkui väga isiklikku kontakti laval olevate kehade liikumise ja olemusega, tantsijate oma keha sõpruse ja haavatavusest sündiva julgusega. Ning loomulikult Paša hingematvalt kaunis naeratus – see jäi meelde nii mulle kui Kaile!

Ahjaa! Isiklikult tabasin end etenduse ajal ka ühelt mõttelt. „Ära jõllita,“ ütles üks hääl lapsepõlvest. On ju meid õpetatud nii, et jõllitada pole ilus. Kuid Hingake! Ärge hingake! lavastus on igapäevaelust radikaalselt erinev võimalus jõllitada – nii, et just väga hoolsalt vaatava silmaga tabada see erinevate kehade liikumisest sündiv ilu, peitugu see siis kontrastis või harmoonias!

Oleme tänulikud, et Liis ja Paša koos Sõltumatu Tantsu Lava ja mitmete taustajõududega on niivõrd ägeda lavastuse loomise ette võtnud!

Laura