Iga mentorluse lugu on erinev ja väärtuslik oma erineval moel! Uued mentorid astusid mentori rolli möödunud aasta sügisel, nüüdseks on aega olnud kogemust kogeda ja mõtteid koguda. Täna jagame mentorite Tarmo ja Kaire mõtteid ja heaks mentoriks olemise nippe!
Heaks mentoriks olemise nipid:
- saa vabatahtlikuga regulaarselt kokku;
- näita vabatahtlikule kohti, mis sulle endale enim meeldivad;
- küsi pidevalt, kas saad vabatahtlikku kuidagi aidata;
- küpseta vabatahtlikuga enda ja tema lemmiktoitu;
- kutsu vabatahtlikku üritustele, kuhu sa muidu ei läheks.
Naljalugu:
Mu vabatahtliku lennuk saabus Eestisse pimedal sügisõhtul. Võtsin ta auto peale ja sõitsime tema tulevasse elukohta. Tegu oli aga võõra ja veidi hirmutava kandiga ning pimedus ei aidanud sildi või värava nägemisele eriti kaasa. Pärast paari telefonikõnet ja kohvritega ringi tuuseldamist leidsime ukse(d). Juhised edasiseks käitumiseks olid umbes sellised: tuleb leida õige aken, millele koputada. Õnneks lõppes lugu õnnelikult ja majas juba varasemalt pesitsev vabatahtlik tuli ja aitas meid sisse.
Kuidas mentorlus mind on mõjutanud:
Mentorlus on andnud hea võimaluse praktiseerida inglise keelt, proovida teiste rahvuste toite ja õppida üleüldse nende kultuuride kohta. Teisalt on see pannud mõtlema enda rahva peale: pretsedenditus olukorras küsitakse soovitusi asjade kohta, mida oled loomulikuks pidanud ja millel pole seetõttu kauem peatunud.
Tarmo
Olen mentoriks Lashale Häädemeestel. Aktiivselt me väga tihti ei suhtle, küll aga on ta minu juures kodus õhtusöögil käinud ja mõned vestlused ja kokkusaamised on meil veel toimunud. Vestlused on erinevatel teemadel, näiteks kultuuride erinevus, poliitika, töö, muusika jne. – neil teemadel on huvitav rääkida ja kuulata.
Eesti talle meeldib. Ta käis jõulude ajal meie Päkapikumaal Kablis, kus tantsis Eesti tantse ja nägi meie jõulutraditsioone naljakamas võtmes. Tundus, et seda ta nautis. Meil on kokkulepe, et kui miskit mureks, võib ta mulle kohe teada anda, aga tundub, et kõik ok. Suhtleme põhiliselt WhatsAppis. Nüüd sooviks temaga pikemalt jälle vestelda. Lubasin talle tutvustada Pärnut ja lähemalt ka meie piirkonda kevade poole, olen ise Pärnu giid ja annan koolis ka turismiõpet. Endal tekkis pärast meie vestlust suurem huvi külastada Gruusiat ning see võiks toimuda milllalgi, Lasha lubas lahkelt tutvustada oma kodukohta.
Mentorluse juures on oluline oskus kuulata ja küsimustega uurida tegelikku olukorda, tundeid, kogemusi võõras keskkonnas viibimise ajal. Usun, et mul on oluliselt rohkem lisada maikuus, kus on plaan teda kaasata rohkem, sest minu turismiõppe sessioon on just mais.
Kaire